pondělí 17. ledna 2011

Bezpečnost především

Pokud se rozhodneme se svými dětmi provozovat cyklistiku, měli bychom především dbát na jejich bezpečnost.

Základním bezpečnostním prvkem je bezesporu cyklistická přilba. Její nošení je u nás povinné pro děti do 18-ti let věku. Při výběru dětské přilby je nutné zohlednit správnou velikost přilby. Většinu modelů dětských přileb, které jsou k dostání na našem trhu, lze zmenšit či zvětšit o několik centimetrů. Pokud dítěti nasadíme přilbu na hlavu a následně ji dotáhneme, neměla by ho nikde výrazně tlačit a samozřejmě by se neměla na hlavě hýbat. Vhodné je vybírat přilby zpracované technologií IN-MOLD, která zaručuje její vyšší pevnost a odolnost v případ nárazu. Vhodné je, pokud má přilba síťku proti hmyzu. Některé modely jsou rovněž vybaveny zadní blikačkou.

Zejména u menších dětských kol se doporučuje dovybavit kolo reflexním praporkem, který se připevňuje do středu zadního kola. Praporek tak do dostatečné výšky upozorňuje na malého cyklistu, který by mohl být v silničním provozu méně viditelný.

To, co patří k povinné výbavě, pokud jste účastníkem silničního provozu, jsou kromě již zmiňované cyklistické přilby odrazky. Na vašem kole i na kole vašeho dítěte by neměla chybět přední bílá odrazka, zadní červená odrazka a oranžové odrazky v drátech.

Reflexních prvků není nikdy dost, proto by mělo být dětské oblečení vybaveno reflexními prvky, které se mohou objevovat taktéž na dětské obuvi. Lepší viditelnosti dítěte dopomůžeme ještě nákupem dětské reflexní vestu (kterou by ovšem měli pro svou bezpečnost nosit i rodiče). Pokud na dětském oblečení reflexní prvky chybí, lze dokoupit různé reflexní pásky, které lze umístit na ruce či nohy vašeho dítěte.

Pokud se pohybujete na kole i při snížené viditelnosti, případně po setmění, je nutné vybavit kolo předním a zadním světlem. V současné době si můžete vybrat z široké škály cyklistického osvětlení. Můžete použít přední i zadní blikačku. Ovšem při použití přední blikačky docílíte toho, že budete vidět, ale tok světla není dostatečně silný, aby vám osvětlil vozovku, případně cyklostezku. Proto se obecně doporučuje spíše plnohodnotné přední osvětlení (dnes převážně osazené led diodami, které zaručují nižší spotřebu).

1 komentář:

  1. Přesně tak, tento článek by si měl přečíst každý rodič, který nechá své dítě jet na kole. Důležité je především, aby dětské cyklistické helmy byly velmi kvalitní.

    OdpovědětVymazat